Sroga zima i wydajność pompy ciepła. Czy w zimowych miesiącach wystarczy do ogrzania 150m2 domu?

Wielu Klientów obawia się, że pompa ciepła typu powietrze-woda nie poradzi sobie w czasie zimy. Jeżeli pompa pobiera ciepło z powietrza to skąd je bierze, gdy na dworze panuje temperatura -10oC? Czy w takiej sytuacji możliwe jest zapewnienie komfortowych warunków do życia? Czy w Polskich warunkach nie lepiej zdecydować się na gruntową pompę ciepła?

Jak pompa ciepła typu powietrze-woda radzi sobie przy ujemnych temperaturach?

Pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza. W sytuacji, gdy na dworze panuje -10oC w powietrzu wciąż zmagazynowane jest dużo energii. Energia znika z powietrza w chwili, gdy temperatura osiąga -273oC, czyli zero bezwzględne. Dopiero wtedy zamiera ruch cząsteczek, a razem z nim znika energia cieplna. Pompa ciepła Nestu bez problemu pracuje do temperatury -25oC. Bilans energetyczny jest dodatni zawsze, gdy z 1kW pobranej energii elektrycznej pompa ciepła jest w stanie wyprodukować więcej niż 1kW energii cieplnej. Producent w karcie katalogowej deklaruje, że pompa ciepła Netsu w czasie, gdy na dworze panuje -7oC, a Klient chce wygenerować z urządzenia wodę o temperaturze +35oC, osiąga sprawność na poziomie 2,85 – 3,18. Oznacza to, że z 1kW pobranej energii elektrycznej, pompa ciepła wyprodukuje 2,85 – 3,18 kW energii cieplnej.

Sprawność pompy ciepła zmienia się wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz budynku, jednak cały czas może ona z powodzeniem ogrzewać budynek i ciepłą wodę. W Polsce temperatura rzadko spada poniżej -20oC, a nawet jeśli to utrzymuje się przez kilka godzin w roku. W Polsce najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń. Według danych IMGW średnia temperatura w styczniu w Polsce w latach 1991-2020. wynosiła -1,35oC. Jest to temperatura daleka od tej granicznej dla sprawnego działania pompy ciepła. Najzimniejszym miejscem w Polsce jest Kasprowy Wierch ze średnią temperaturą w styczniu -7,4oC. Najcieplejszym miejscem w Polsce jest Świnoujście ze średnią temperaturą w styczniu +0,8oC.

AdobeStock 71951353 - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Wydajność pompy ciepła w zimie to nie tylko sprężarka.

Nowoczesne pompy ciepła są wyposażone w sprężarki inwerterowe. Pozwala ona na sprawną prace urządzenia w temperaturze dochodzącej do -25oC.Zastosowanie sprężarki inwerterowej pozwala na precyzyjne dobranie paramentów pracy urządzenia do zapotrzebowania grzewczego budynku. Klient może samodzielnie dobierać temperaturę wychodząca na grzejniki oraz temperaturę wody w zbiorniku c.w.u. Sprężarki inwerterowe są również bardziej wydajne od sprężarek typu on/off. Dodatkowo urządzenia te cechują się znacznie większą trwałością, ponieważ w znacznym stopniu zredukowana została liczba wielokrotnych wyłączeń i ponownych uruchomień. Netsu korzysta ze sprężarek marki Mitsubishi –  światowego lidera w tej dziedzinie.

Pompy ciepła Netsu są również wyposażone w dodatkowe grzałki. Pompy 6-10kW posiadają jedną grzałkę o mocy 3kW, pompy ≥ 12kW są wyposażone w dwie grzałki o łącznej mocy 9kW. Grzałka załącza się w momencie osiągnięcia przez pompę ciepła punktu biwalentnego – temperatury, w której sama sprężarka nie jest w stanie zapewnić w budynku temperatury wymaganej przez użytkownika.

Pompa ciepła Netsu jest wyposażona w czynnik grzewczy R32. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych i bezpiecznych czynników. Nie stwarza zagrożenia pożarowego i wybuchowego, ponieważ nie zawiera propanu. Czynnik ten osiąga stan gazowy już w temperaturze 4oC. Dzięki sprężaniu udaje się uzyskać temperaturę +90oC, która trafia na wymiennik ciepła. Do instalacji grzewczej Klienta trafia woda o temperaturze +65oC, która pozwala na ogrzanie budynku, nawet w mroźne, zimowe dni.

AdobeStock 467949189 - Solenerga - Odnawialne źródła energii

A może lepiej pompa gruntowa?

Wiele osób rozważa zakup pompy gruntowej, jako lepszej i pewniejszej alternatywy dla pompy powietrze-woda. Pompa gruntowa, korzysta ze stałej temperatury gruntu +4oC. Jej podstawowym minusem jest cena. Pompa gruntowa z kolektorem pionowym potrzebuje 2-3 odwiertów, na głębokość około 80m. Średni koszt jednego metra odwiertu to 250zł. Decydując się na pompę gruntową Klient płaci podwójną cenę pompy powietrze woda.

Pompa gruntowa charakteryzuje się większą wydajnością, jednak koszt jej zakupu jest zdecydowanie większy niż korzyści z użytkowania. Pompa gruntowa doskonale sprawdza się w warunkach skandynawskich, gdzie ogrzanie budynku pompą powietrze-woda byłoby bardzo trudne.

Jak zabezpieczona jest pompa ciepła?

Pompa ciepła może zostać wyposażona w zawory antyzamrożeniowe. W przypadku kilkugodzinnego braku prądu w budynku w czasie, gdy na dworze panuje temperatura -10oC istnieje ryzyko zamarznięcia wody znajdującej się w pompie ciepła. Żeby nie dopuścić do uszkodzenia urządzenia zawory antyzamrożeniowe otwierają się i spuszczają wodę znajdującą się w pompie ciepła. Woda w instalacji zostaje.

AdobeStock 421554791 - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Podsumowanie

Bez zwątpienia pompa ciepła to doskonałe źródło grzewcze nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Spokojnie można stwierdzić, że to również najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania, któremu nie może dorównać żadne inne źródło. Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze takie jak pompa ciepła, możemy wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczania powietrza oraz smog doskwierający nam wszystkim w zimowych miesiącach od wielu lat. Miejmy świadomość, że to czym oddychamy ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia.

Skontaktuj sie z nami i uzyskaj darmowy audyt!

Wejdź na stronę https://solenerga.pl/kontakt/ i zostaw nam kontakt do siebie.

Tylko w 2020 roku dołączyło do nas
15 partnerów franczyzowych

Centrala Solenerga

Solenerga Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 10, 02-677 Warszawa
Solenerga Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 10
02-677 Warszawa

Infolinia
Tel.: +48 22 113 47 41
E-mail: kontakt@solenerga.pl