Pompy ciepła – alternatywa na zmiany w dotacji do pieców węglowych w 2022 roku

W wielu miejscach w Polsce wciąż jako główne źródło ciepła uznaje się tzw. „kopciuchy”. Są to pozaklasowe piece węglowe, które poprzez dymienie doprowadzają do popularnego zjawiska jakim jest smog, przez co utrudniają oddychanie. Niestety świadomość związana z nakazem wymiany wcześniej wspomnianego pieca jest wciąż niewielka, co w znacznym stopniu opóźnia walkę z generowanymi przez nie zanieczyszczeniami.

Od stycznia 2022 roku zainteresowani wymianą systemu ogrzewania nie otrzymają już dotacji do pieców węglowych. Co więcej, zgodnie z ustaleniami zawartymi w uchwale antysmogowej, od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z  10-letnich lub starszych kotłów i pieców zasilanych paliwami stałymi będzie nielegalne. W związku z tym coraz więcej osób stoi przed wyborem alternatywy dla dotychczasowego urządzenia grzewczego.

netsu pompy ciepla - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Skąd uzyskać dofinansowanie na wymianę pieców węglowych?

Program „Czyste Powietrze” to dofinansowanie, które ma celu zachęcić do wymiany starych i mało efektywnych źródeł ciepła, powodujących zanieczyszczenia powietrza, na bardziej ekologiczne, nowoczesne źródła ciepła które spełniają najwyższe normy. Program ruszył we wrześniu 2018 roku. Do tej pory osoby korzystające z niego miały możliwość uzyskania dotacji wymieniając kopciucha, na najbardziej ekologiczny piec węglowy, co najmniej piątej generacji. Od stycznia 2022 roku zasada ta ma ulec zmianie.

Dane wskazują, że od początku trwania programu zalewnie 15% wnioskujących o wsparcie zdecydowało się na zainstalowanie nowoczesnego pieca węglowego. Okazuje się, że ponad 50% beneficjentów wybierało piece gazowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także pompy ciepła. Co więcej dzięki zmianom jakie mają wystąpić w programie „Czyste powietrze” więcej wnioskujących będzie miało możliwość ubiegania się o podwyższone dofinansowanie, nawet do 37 tys. zł.

Solenerga pomoże Ci na każdym etapie uzyskania dotacji na pompę ciepła!

Rynek pomp ciepła w Polsce

Jeszcze kilka lat temu pompa ciepła zdawała się być nieosiągalnym urządzeniem zapewniającym ogrzewanie. Aktualnie zwiększa się świadomość działania tego urządzenia i coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie jej we własnym domu. Pompy ciepła stały się bardziej konkurencyjną alternatywą ze względu na spadek kosztów tej technologii w stosunku do kilku poprzednich lat. To najbardziej ekologiczne źródło ciepła w duecie z panelami fotowoltaicznymi może nam dostarczać niemal bezkosztowe ogrzewanie. Na wzrost sprzedaży z pewnością wpłynęła również większa dostępność, zaufanie do technologii czy niska emisja zanieczyszczeń powietrza. Rosnący popyt na pompy ciepła ukształtował się również dzięki programowi „Czyste Powietrze”, a także możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Z roku na rok rynek pomp ciepła rozwija się niezwykle dynamicznie. Szacuje się, że w 2020 roku sprzedano 56,5 tysiąca tych innowacyjnych urządzeń grzewczych, a największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda, gdyż ich sprzedaż wynosiła 42 tysiące sztuk. Taka liczba stanowi 108% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. To również pięciokrotnie więcej niż w 2017 roku i trzydziestokrotnie więcej niż w 2011 roku.

RYS 1 Rynek pomp ciepla 2020 1024x504 1 - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Wzrost rynku pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2019 w zakresie sprzedaży poszczególnych typów pomp ciepła (w sztukach). Źródło: PORT PC

Pompa ciepła – Twoja inteligentna energia!

Utrzymanie stałej, komfortowej temperatury w domu jest niezmiernie ważne. Pompa ciepła to zaawansowane urządzenie grzewcze, które pozwala osiągnąć odpowiednie warunki termiczne. Wykorzystuje niskotemperaturową energię zakumulowaną w powietrzu do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest wszechstronne. Powszechnie wiadomo, że pompa zimą nagrzewa pomieszczenia, jednak niewiele osób wie, że latem może pełnić funkcję chłodzącą. W zależności od rodzaju zabudowy, pompa ciepła może z powodzeniem zastąpić klimatyzator.

Powietrze to ogólnodostępne źródło energii naturalnej, z którego może korzystać system powietrznej pompy ciepła. Jeśli chcielibyśmy zobrazować pracę pomp ciepła możemy porównać ją do sposobu działania lodówki. Różnica polega jednak na tym, że lodówka odbiera ciepło od produktów żywnościowych, a następnie oddaje je do otoczenia, tymczasem pompy pobierają ciepło z otoczenia i przekazują je do wnętrza budynku. Wyprodukowana energia w dalszej kolejności używana jest do zasilania instalacji grzewczej czy podgrzewania wody. Powietrzne pompy ciepła w znacznej mierze korzystają z energii z otoczenia i wyłącznie w 25% z energii ze źródeł nieodnawialnych.

AdobeStock 279281349 - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Istnieje szereg korzyści płynących z instalacji pompy ciepła z Solenerga. Do niektórych z nich zaliczamy:

  • Oszczędność – odpowiednio dobrany system grzewczy pozwala na obniżenie rachunków związanych z ogrzewaniem i szybki zwrot z inwestycji
  • Komfort – bezobsługowy system, działający bez większej inferencji użytkownika pozwala na oszczędność czasu i wygodę obsługi
  • Wydajność –  możliwość pozyskiwania ciepła z ekologicznego źródła, po konkurencyjnej cenie
  • Znikoma Awaryjność – poprawnie zamontowana pompa działa bezawaryjnie, a jej minimalna żywotność to 20 lat
  • Długa Gwarancja – Netsu oferuje gwarancję na 7 lat i łatwy dostęp do profesjonalnej obsługi i wsparcia technicznego

Zapoznaj się z naszą ofertą na pompy ciepła!

Artykuł powstał przy współpracy z Netsu

Tylko w 2020 roku dołączyło do nas
15 partnerów franczyzowych

Centrala Solenerga

Solenerga Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 10, 02-677 Warszawa
Solenerga Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 10
02-677 Warszawa

Infolinia
Tel.: +48 22 113 47 41
E-mail: kontakt@solenerga.pl