Rosnące ceny energii elektrycznej oraz większa świadomość i troska o środowisko sprawiają, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z OZE, czyli Odnawialnych Żródeł Energii. Ogromną popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne, które zapewniają możliwość produkowania własnego, ekologicznego prądu. Ile kosztuje energetyczna niezależność i własna mini elektrownia? Odpowiadamy!
Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?
Cena zestawu, w którego skład wchodzą panele fotowoltaiczne i inwerter, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jego rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. Na ostateczny koszt wpływa także podłoże, na którym montujemy panele słoneczne. Panele fotowoltaiczne można bowiem zainstalować na dachach spadzistych, na dachach płaskich oraz na gruncie.
Przeznaczenie, a dokładnie wielkość, instalacji też ma znaczenie. Jeśli panele UV mają za zadanie produkować prąd wyłącznie na użytek gospodarstwa domowego, aby wyliczyć szacunkową wielkość, a co za tym idzie, koszt instalacji można skorzystać z prostej metody. Wystarczy przyjąć, że na każde 45-50zł miesięcznie wydane na prąd rekomenduje się 1kW mocy paneli słonecznych. Jest to oczywiście bardzo szacunkowa i orientacyjna wycena, nie uwzględniająca wielu czynników, jak np. analizy zacienienia, stopnia nachylenia dachu, ekspozycji dachu na światło słoneczne itp.
Montaż paneli fotowoltaicznych
Oczywiście na całość inwestycji związanej z panelami UV, poza zakupem samych paneli i inwertera, składa się jeszcze montaż instalacji. Warto zdecydować się na doświadczoną ekipę monterów, bo poprawny montaż ma wpływ na wydajną pracę całej instalacji.
Koszt montażu paneli fotowoltaicznych zależy od:
– instalatora,
– doświadczenia firmy,
– miejsce montażu paneli UV.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego gospodarstwa domowego waha się między 15 000 a 25 000 zł. Ostateczna cena, tak jak wspomnieliśmy, zawsze uzależniona jest od kilku czynników – mocy instalacji, rodzaju paneli UV, montażu itp. Ważną kwestią jest także możliwość finansowania, dofinansowania czy korzystania z ulgi termomodernizacyjnej, która znacznie obniży cenę instalacji fotowoltaicznej.
Aby poznać dokładną wycenę instalacji dla Twojego domu najlepiej jest skontaktować się z Doradcą Solenerga. Po przeprowadzeniu darmowego audytu fotowoltaicznego i zebraniu wszystkich niezbędnych informacji oraz parametrów, nasz Przedstawiciel będzie w stanie przedstawić Ci szczegółową wycenę oraz analizę rentowności inwestycji.
Ile można zaoszczędzić dzięki panelom słonecznym?
Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet do 90%.
Opłacalność korzystania z paneli UV opiera się przede wszystkim na tym, że inwestor pokrywa wyłącznie opłaty stałe za korzystanie z sieci elektrycznej. Posiadając instalację fotowoltaiczną stajesz się więc niezależny energetycznie – wszelkie podwyżki cen prądu przestają Cię dotyczyć! A Twoje miesięczne rachunki za energię elektryczną wynoszą… kilkanaście złotych.
Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?
Na czas zwrotu instalacji duży wpływ będzie mieć dopasowanie jej mocy do zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Przyjmuje się jednak, że dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się już po kilku latach.
Jednak czas ten może być jeszcze krótszy. Wystarczy wziąć pod uwagę nieustannie rosnące ceny prądu. Im energia elektryczna droższa, tym więcej inwestor zaoszczędzi. Dodatkowo, wspomniana już ulga termomodernizacyjna również przyspieszy zwrot kosztów instalacji.
Jeśli chciałbyś poznać wycenę instalacji fotowoltaicznej i skorzystać z darmowego audytu zapraszamy do kontaktu. Przedstawiciele Solenerga przedstawią Ci wszystkie możliwości i dobiorą najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego domu!