Dofinansowanie na pompę ciepła jako sposób na energooszczędny dom!

W wielu miejscowościach w Polsce nadal korzysta się z nieefektywnych i przestarzałych systemów grzewczych, które w konsekwencji doprowadzają do powstawania smogu i ogólnego zanieczyszczenia środowiska. Główny wpływ na utrzymanie jakości powietrza i komfortu cieplnego ma efektywność energetyczna budynku. Do najczęściej zakupywanych urządzeń OZE montowanych w domach możemy zaliczyć panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

W tym miejscu mogą pojawić się obawy w związku z dużymi wydatkami na jakie trzeba się przygotować decydując się na wymianę urządzenia grzewczego. Może się wydawać, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na montaż pompy ciepła w domu. Przed zakupem warto zapoznać się z możliwościami, które pozwolą nam na obniżenie ceny. Jednym z nich jest dofinansowanie na pompę ciepła. Warto pamiętać, że zakup tego ekologicznego urządzenia jest inwestycją, która w przyszłości pomoże zadbać o budżet i ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem.

1200x630 FB Pompa 01 1 - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Program „Czyste Powietrze”

W 2018 roku został wdrożony priorytetowy program „Czyste Powietrze”, który miał na celu między innymi zachęcić do dbania o bezpieczne środowisko naturalne, a także poprawy efektywności energetycznej budynków. Jeśli zdecydujemy się na wymianę starego źródła ciepła na paliwo stałe, program oferuje nam zwrot części wydatków poniesionych na nowe źródło ciepła. Oprócz tego, dotacji podlega również ocieplenie budynku, wymiana stolarki, system rekuperacji oraz instalacja fotowoltaiczna

Kto może skorzystać z programu?

 • – właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych;
 • – właściciele lub współwłaściciele wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Ile wynosi maksymalna kwota dotacji?

 • – do 25 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania + 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną;
 • – do 32 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania +  5 000 zł na instalację fotowoltaiczną

Jeśli Twój dochód nie przekracza 100 tys. zł rocznie, to w ramach programu „Czyste Powietrze” możesz ubiegać się o 45% dotację na wymianę źródła ciepła w ramach podstawowego poziomu dofinansowania. Jeśli twoje dochody są niższe i wynoszą mniej niż 1564 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym, możesz ubiegać się nawet o 60%  dotację.

Daje to możliwość zainwestowania w nowoczesną i ekologiczną pompę ciepła, które wcześniej mogła wydawać się nieosiągalna.

Dbanie o środowisko nie jest jedynym benefitem związanym z wymianą urządzenia grzewczego. Jest to również idealny sposób na zyskanie większych oszczędności, a co za tym idzie, poprawienie domowego budżetu. Dzięki instalacji energooszczędnego urządzenia do ogrzewania domu, można w znacznym stopniu zmniejszyć koszty jego eksploatacji.

Co zapewnia program Czyste Powietrze?

 • – Większe oszczędności;
 • – Ekologiczne źródło ciepła;
 • – Lepsze zarządzanie energią cieplną w swoim domu.

Skorzystanie z dotacji programu „Czyste Powietrze” nie wyklucza możliwości uzyskania dotacji ze wszystkich innych źródeł. Wiele gmin prowadzi własne dopłaty do wymiany źródeł ciepła, dzięki temu inwestycja ta jest jeszcze korzystniejsza. Niemniej jednak, kwota dotacji nie może przekroczyć poniesionych kosztów

oszczednosci - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Ulga termomodernizacyjna

Rok po ogłoszeniu programu „Czyste Powietrze” coraz częściej można było usłyszeć o uldze termomodernizacyjnej. Ulga ta pozwala właścicielom domów na odliczenie od dochodu wszystkich kosztów, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej domu. Można do tego zaliczyć zakup i montaż sprzętu, materiałów, a także opłacenie wykonawców i instalatorów. Zdecydowanym benefitem tego rozwiązania jest odciążenie domowego budżetu, które w przeciwieństwie do programu „Czyste Powietrze”, nie jest zależne od dochodu.

Ulga podatkowa nie jest uzależniona od zarobków i ilości przedsięwzięć. Co więcej, może z niej skorzystać każdy właściciel i współwłaściciel domu, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej domu poprzez np. zamontowanie pompy ciepła. Każda osoba korzystająca z ulgi odlicza poniesione koszty od dochodu na tych samych zasadach, jednak należy pamiętać, że 53 tys. zł to maksymalna kwota podlegająca odliczeniu. W przypadku, gdy dany budynek ma wielu współwłaścicieli, każdy z nich ma prawo do skorzystania z ulgi w pełnym wymiarze.

Od poniesienia pierwszego wydatku beneficjent ma 6 lat na rozliczenie wszystkich działań w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać również Beneficjenci programu „Czyste Powietrze”, przy czym odliczeniu od dochodu podlegają jedynie wydatki, które zostały przez niego poniesione ( kwota dotacji nie podlega odliczeniu).

Co zapewnia ulga termomodernizacyjna?

 • – Zmniejszenie kosztów remontu domu
 • – Nowoczesne urządzenia grzewcze
 • – Energooszczędne rozwiązania bezpieczne dla środowiska

Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz uzyskania większej ilości informacji na temat dofinansowania do ekologicznych źródeł energii.

Zyskaj niezależność energetyczną

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest coraz popularniejszym sposobem na redukcję kosztów energii elektrycznej i ogrzewania do niezbędnego minimum. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb klienta, to w zupełności jest w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne pompy ciepła i innych urządzeń elektrycznych w domu. Pomimo faktu, że pompy ciepła wykorzystują energię cieplną z powietrza zewnętrznego, to nadal potrzebują energii elektrycznej, aby to ciepło przetransportować do wnętrza budynku. Energię tę mogą czerpać właśnie z paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu, taka inwestycja nie jest opłacalna wyłącznie ze względów ekologicznych, ale dużej mierze również ze względów ekonomicznych. Odpowiednio dobrana pompa ciepła wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami centralnego ogrzewania  może również w wydajny sposób służyć do obniżenia temperatury w budynku w upalne dni.

Integracja tych dwóch rozwiązań niesie ze sobą wiele innych zalet:

 • – podniesiony komfort życia domowników;
 • – wzrost wartości domu;
 • – niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej.
1080x1080 FB Duet PV PC 01 - Solenerga - Odnawialne źródła energii

Zapoznaj się z naszą ofertą na duet idealny i zyskaj oszczędności!

Kamil Prejs – Projektant Instalacji – Solenerga

Tylko w 2020 roku dołączyło do nas
15 partnerów franczyzowych

Centrala Solenerga

Solenerga S.A., ul. Cybernetyki 10, 02-677 Warszawa
Solenerga S.A.
ul. Cybernetyki 10
02-677 Warszawa

Infolinia
Tel.: +48 22 113 47 41
E-mail: kontakt@solenerga.pl