13 mitów na temat pomp ciepła

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na 13 mitów na temat pomp ciepła, które do tej pory mogły zniechęcać Cię do zakupu. Tutaj dowiesz się wszystkiego czego potrzebujesz, aby podjąć decyzję o tym czy pompa ciepła jest dla Ciebie w 2021 lub 2022 roku opłacalną inwestycją. Rozwiejesz wątpliwości, na temat pomp ciepła o których mogłeś usłyszeć w Internecie lub od znajomych. Dowiesz się skąd wynika w ostatnich czasach wzrost zainteresowania pompami ciepła, jak one działają i kiedy szczególnie ta technologia jest najlepszą inwestycją.

zdjęcie pompa ciepla monoblok netsu - Solenerga - Odnawialne źródła energii
Widok pompy ciepła typu monoblok po zdjęciu obudowy, Źródło: materiały własne

Już dzisiaj są w Polsce regiony, tak jak chociażby Kraków, w których ogrzewanie domu węglem jest surowo zakazane. Wynika to między innymi z europejskiej polityki klimatycznej. Kraje na całym świecie nieustannie wprowadzają nowe ograniczenia i regulacje, aby zapobiec wyniszczaniu planety i katastrofie klimatycznej.

Jednym z nich jest zakaz używania paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ekogroszek. Jakie w takiej sytuacji mamy alternatywy? Jak kraje zachęcają do przejścia na nowe odnawialne technologie, aby wszystkim to się opłacało? Jedną z nich jest pompa ciepła powietrze-woda.

1. Pompa ciepła opłaca się tylko w nowo wybudowanych budynkach

Nie tylko na etapie budowy pompa ciepła się opłaca
Nie tylko na etapie budowy pompa ciepła się opłaca. Źródło: Adobe Stock

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem ogrzewania zarówno nowych budynków, jak i tych modernizowanych. Współczesne pompy ciepła bez problemu ogrzeją budynek z lat 60 czy 70, pod warunkiem, że jest on odpowiednio zaizolowany. Najważniejsze jest dobranie mocy pompy do indywidualnych potrzeb Klienta. Gdy budynek posiada dodatkowo rekuperacje pozwala to zaoszczędzić na koszcie ogrzewania. Aby upewnić się czy twój budynek nadaje się do montażu pompy ciepła skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się wyliczeniem możliwości technicznych.

2. Jeżeli pompa ciepła to tylko gruntowa

Przykład pompy ciepła gruntowej w ujęciu poziomym
Przykład pompy ciepła gruntowej w ujęciu poziomym. Źródło: Adobe Stock

Pompy gruntowe były przed pojawieniem się na rynku ich młodszych „kolegów”, czyli powietrze-woda. Jednoznacznie należy podkreślić, że pompy gruntowe mają lepsza efektywność w Polskim klimacie niż powietrzne. Jednak, gdy spojrzymy na ich koszt, który często może być dwukrotnie wyższy, to pompy powietrze woda mogą posiadać lepszy współczynnik ceny do wydajności. Gdy patrzysz na szybki wzrost z inwestycji, nie chcesz inwestować kwoty powyżej 60 tysięcy złotych, pompy powietrzne będą w większości przypadków optymalnym rozwiązaniem. Stąd tez ich popularność w ostatnim czasie. Należy pamiętać, że aby wykonać pompę gruntową należy posiadać miejsce do dyspozycji na działce 3 na 6 metrów. To miejsce pod trzy odwierty do 80-100m wyklucza inne często inne manipulacje w tym regionie działki. Na poniższym wykresie zobaczysz skokowy wzrost popularności pomp ciepła typu powietrze woda. Jest to związane z rozwojem tej technologii. Zauważmy, że sprzedaż pomp gruntowych od lat jest na tym samym poziomie, ze względu na cenę, która przez to jest zaporowa i znacząco wydłuża czas zwrotu z inwestycji.

Rynek pomp ciepła w Polsce
Wzrost rynku pomp ciepła w Polsce latach 2010-2019. Źródło: Raport PORT PC

3. Musze mieć ogrzewanie podłogowe, aby pompa była efektywna

ogrzewanie podłogowe
Jeśli masz możliwość instalacji ogrzewania podłogowego, wtedy pompa ciepła jest szczególnie efektywna. Jednak nie jest to konieczność aby efektywnie działała. Źródło: Adobe Stock

Faktem jest, że pompy ciepła są najwydajniejsze przy całościowym ogrzewaniu podłogowym całego domu. Jednak z Naszego doświadczenia przy audytach i klientów nie jest to warunek konieczny, aby pompa właściwe działała. Obecnie technologia poszła bardzo do przodu i jesteśmy w stanie montować wydajne pompy ciepła nawet jeśli w domu nie ma ogrzewania podłogowego lub jest mieszane (na parterze podłogówka na pierwszym piętrze grzejniki). Dlatego mitem jest, że pompa ciepła jest efektywna tylko w przypadku podłogówki. Jednocześnie prawdą jest, że wtedy jest najbardziej efektywna.

4. Muszę ocieplić budynek aby pompa mi się opłacała

ocieplenie budynku
Ocieplenie budynku ma istotny wpływ na dobór pompy ciepła. Źródło: Adobe Stock

Poniżej uniwersalna zasada doboru pompy ciepła niezależnie od modelu, którą każdy zainteresowany jej zakupem znać musi:

Im lepiej docieplony budynek, tym mniejsze jego zapotrzebowanie cieplne. Im mniejsze zapotrzebowanie cieplne, tym mniejsza pompa ciepła jest potrzebna do jego optymalnego ogrzania. Im mniejsza pompa potrzebna do ogrzania, tym niższy jest koszt inwestycji.

Jednak różnice w wielkości pomp ciepła wcale nie są bardzo wysokie (u Nas w Solenerga między 8kW a 10kW to około 2 tysiące złotych, Stan na wrzesień 2021). Z Naszych doświadczeń wynika, że średnio zmodernizowany dom w Polsce jest w stanie zostać obsłużony przez pompę do mocy 12 lub 14kWw sposób wystarczający. Samodzielnie klienci nie są w stanie wyliczyć tego zapotrzebowania, do tego wyliczenia jest potrzebny kontakt z ekspertem, aby to zapotrzebowanie precyzyjnie obliczyć. Następnie można ocenić wysokość tej inwestycji.

5. Pompa ciepła tylko dla najbogatszych Polaków

nowoczesny budynek
Jednym z mitów jest, że pompa ciepła to dobro tylko dla najbogatszych Polaków. Przy obecnych poziomach dofinansowania to mit. Źródło: Adobe Stock

W naszych wyobrażeniach pompa ciepła widnieje jako bardzo drogi sposób ogrzewania. Pompa ciepła powietrze/woda może okazać się tańszym rozwiązaniem niż instalacja kotła gazowego, jeśli weźmiemy pod uwagę całość wydatków instalacji gazowej np. projekt, wykonanie przyłącza, budowa komina, zakup gazu itp. Co więcej ceny pomp ciepła stały się bardziej korzystne, dzięki możliwości skorzystania z różnego rodzaju dotacji (np. program „Czyste Powietrze”) i ulg (ulga termomodernizacyjna – odliczenie od podatku. W ciągu ostatnich 10 lat ceny paliw kopalnych wzrosły o 100% (na podstawie danych z GUS). Na tej podstawie spodziewamy się przynajmniej dwukrotnego wzrostu cen w ciągu najbliższych 10 lat. Zakup tego ekologicznego urządzenia jest inwestycją, która w przyszłości pomoże zadbać o domowy budżet. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie pompy ciepła wspólnie z fotowoltaiką.

Program czyste powietrze
Aktualne poziomy dofinansowań, na czerwono zaznaczone dotacje do pomp powietrze-woda. Źródło: własne w oparciu o https://czystepowietrze.gov.pl/

6. Pompa ciepła nie sprawdzi się w Polskim klimacie

Zima, Gdańsk, klimat, Polska
Pompy ciepła przy czynniku R32 są w stanie obsługiwać Twój dom do temperatury -25st. C. Źródło: Adobe Stock

Firma Netsu, jest polskim producentem pomp ciepła. Dzięki temu, że doskonale znają polskie realia pogodowe ich produkty bez problemu sprawdzają się w takim klimacie. Pompy ciepła bez problemu radzą sobie w temperaturze do nawet -25oC, co w polskim klimacie zdarza się może kilka razy w roku. Każda pompa ciepła wyposażona jest w dodatkową grzałkę. W momencie, gdy temperatura powietrza spada poniżej poziomu wydajności sprężarki załącza się grzałka elektryczna, która pomaga dogrzać budynek do oczekiwanej temperatury. Pompa ciepła może zostać wyposażona w zawory antyzamrożeniowe, które w razie nagłego spadku temperatury nie pozwalają na uszkodzenie urządzenia. Dodatkowo Klient może wymienić wodę w swoje instalacji i buforze na glikol, który nie zamarza.

7. Pompa ciepła służy tylko do ogrzewania budynku

Grzejnik, kaloryfer
Przed podięciem decyzji czy pompa ciepła jest w stanie działać u Ciebie w domu sprawdź jak duża jest powierzchnia wymiany w Twoich grzejniakch. Źródło: Adobe Stock

Pompa ciepła jest przystosowana zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to też najlepszy sposób wykorzystania pompy ciepła. Pompa działa zdecydowanie lepiej, kiedy może obsługiwać zarówno centralne ogrzewanie, jak i ciepłą wodę. Pompa ciepła ma z góry ustawiony priorytet ogrzewania ciepłej wody. To znaczy, że pompa najpierw skupia się na ogrzaniu wody, a dopiero, gdy nie jest to już potrzebne zaczyna ogrzewać dom. Należy pamiętać, że w popach Netsu możemy ustawić czas jaki pompa przeznacza na grzanie wody i przestawia się na ogrzewanie budynku.

8. Pompa ciepła nie ochłodzi budynku

Gorący dzień, wiatrak, upał
Patrząc jak zmieniał się klimat w Polsce kompleksowe chłodzenie przestaje być dobrem luksusowym a zaczyna koniecznym
Źródło: Adobe Stock

Jest to częściowy mit, ponieważ większość pomp ciepła sprzedawanych w Polsce nie nadaje się do chodzenia ze względu na tanie podzespoły. Są jednak wyjątki i właśnie tym wyróżnia się oferta Solenerga za co doceniają nas klienci montujący pompy ciepła w 2021roku przez Nasze ekipy instalatorskie.

Pompy ciepła Nestu mogą z powodzeniem zarówno ogrzewać budynek, jak i chłodzić. Konstrukcja pompy ciepła pozwala na wykorzystanie jej również jako klimatyzacji – pod warunkiem posiadania klimakonwektorów. W innym przypadku pompa będzie jedynie poprawić komfort termiczny w budynku, ale nie będzie działała porównywalnie do klimatyzacji. Warunkiem używania pompy ciepła również do chłodzenia budynku jest wymiana zwykłego bufora na taki z funkcją wody lodowej. Zapobiega on osadzaniu się wilgoci na ściankach bufora i skapywaniu jej na podłogę. Czynnik R32 również bez problemu radzi sobie zarówno z ogrzaniem, jak i chłodzeniem budynku. Należy pamiętać jedynie, że pompa ciepła w tej samej chwili nie może podgrzewać części pomieszczeń, a innych chłodzić. Pompa działa na jednym obiegu, więc gdy wybierzemy opcje grzania, nie możemy jednocześnie chłodzić.

9. Pompa ciepła jest głośna

kobieta, głośność, zatkane uszy
Nowoczesne pompy ciepła nie przeszkadzają Twoim bliskim ani sąsiadom w codziennym życiu. Źródło: Adobe Stock

Należy pamiętać, że pompy ciepła przed wprowadzeniem do sprzedaży są sprawdzane pod kątem wielu wytycznych, w tym tych dotyczących dopuszczalnego poziomu hałasu. Jeśli chcielibyśmy porównać głośność pracy pomp ciepła w stosunku do innych popularnych źródeł dźwięku w domu, uzyskamy bardzo pozytywne wyniki. Obecnie produkowane pompy ciepła generują dźwięki porównywalne do tych wytwarzanych przez lodówki czy kotły gazowe. Pompy ciepła uzyskują głośność mieszczącą się w przedziale od 40 do 60 dB.

 • 10-20 dB – Szelest liści, szept
 • 30 dB – tykanie zegara
 • 40 dB – normalna rozmowa
 • 50 dB – szum w biurach
 • 60-70 dB – odkurzacz
 • 80 dB – głośna muzyka w pomieszczeniach, przejeżdżający pociąg
 • 100 dB – młot pneumatyczny
 • 130 dB – wirnik helikoptera w odległości 5 metrów – Granica powyżej której może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu

10. Pompa ciepła zajmuje dużo miejsca

Obraz13 - Solenerga - Odnawialne źródła energii
Pompa ciepła Netsu Monoblok w porównaniu z krzesłem biurowym. Źródło: zasoby własne

Pompa ciepła jest urządzeniem zbliżonym do klimatyzatora. Standardowe wymiary pompy ciepła mieszczą się w granicach: 90cm szerokości, 60cm wysokości i 40cm głębokości. Dodatkowo warto pamiętać, że pompa powinna być odsunięta 20cm od ściany budynku. Po obydwu bokach pompy warto zachować minimum 50cm odstępu. Nie zależy również stawiać nic przez pompą ciepła w odległości ok. 2-3m. Dodatkowo warto pamiętać, że pompy typu monoblok umieszczone są tylko na zewnątrz budynku w jednej jednostce. Wewnątrz budynku znajduje się jedynie bufor c.o. i zbiornik c.w.u.

11. Tylko pompy gruntowe zapewnią ciepło przy -20oC

dwie osoby, kaloryfer
Pompy ciepła sprawdziły się w skandynawskim klimacie sprawdzają się również w Polsce. Źródło: Adobe Stock

Stwierdzenie, że pompa ciepła nie będzie pracowała wydajnie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 0°C jest jednym z najpopularniejszych mitów. Pompy ciepła powietrze/woda są skonstruowane w taki sposób, aby pozyskiwać energię nawet z mroźnego powietrza i zamieniać ją w użyteczne ciepło do ogrzewania domu i wody. Urządzenia Netsu są w stanie pracować efektywnie, nawet gdy temperatura na zewnątrz sięga -25°C. W trakcie wyjątkowo mroźnych dni, gdy pompa nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania budynku na ciepło, wsparciem jest wbudowana grzałka elektryczna. Grzałka włącza się, aby dogrzać budynek do wymaganej temperatury i wyłącza się, nie generując niepotrzebnego zużycia prądu.  Niemniej jednak tak mroźnych dni w sezonie jest niewiele lub w ogóle nie występują.

Dodatkowo należy pamiętać, że iluzją poznawczą każdego z nas jest, jakoby bardzo niskie temperatury występowały często. Po prostu nasz mózg bardziej je pamięta, bo są charakterystyczne. Najczęściej występują w nocy oraz trwają krótko. Przez to pompa jest w stanie je z zupełnością obsłużyć”.

Poniżej wykres średnich temperatur w Polsce w zależności od miasta. Łatwo zauważyć, że liczba godzin kiedy w ciągu roku temperatura spada poniżej -20 nie przekracza kilkunastu godzin w ciągu roku.

rozkład temperatur
Źródło: Raport port pc

12. Pompa ciepła stwarza zagrożenie wybuchem

Instalacja grzewcza
Instalacja grzewcza: bufor C.O., zbiornik CWU do pompy ciepła. Źródło: Adobe Stock

Pompa ciepła to bezpieczne urządzenie, które nie stwarza żadnego rodzaju zagrożenia dla mieszkańców budynku. Nie osiąga  ona wysokich temperatur mogących spowodować pożar. Nie uwalnia ona również żadnych substancji toksycznych, co pozytywnie wpływa na aspekty ekologiczne. W pompach Netsu znajduje się najnowocześniejszy i najbardziej ekologiczny czynnik grzewczy R32. Nie zawiera on w sobie propanu, a więc nie ma zagrożenia pożarowego czy wybuchowego. Sprężarka w pompie typu monoblok znajduje się w środku hermetycznego urządzenia, więc nie ma możliwości uwolnienia się czynnika na zewnątrz.

pompa ciepła, monter
Pompa ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenie. Właściwie dobrana ekipa instalacyjna praktycznie całkowicie eliminuje zagrożenie związane z jego eksploatacją. Źródło zdjęcia: Adobe Stock

13. Im większa pompa ciepła tym lepsza

pompa ciepła, kotłownia
Wykorzystanie kotłowni w domu z pompą ciepła. Źródło: Adobe Stock

To mit i błąd, ponieważ pompa powinna być „uszyta na miarę „pod zapotrzebowanie budynku. A nie ma dwóch takich samych zapotrzebowani budynków. Pompa ciepła powinna być zawsze dobrana pod zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę, dostosowana do jego ocieplenia, wielkości. Jest nawet kilkadziesiąt zmiennych, które można brać pod uwagę przy wyliczaniu doboru. Dlatego rekomendujemy to zlecić wykfalifikowanej firmie.

Jest to bardzo ważne, aby podczas doboru pompy do potrzeb Klienta szczególną zwrócić uwagę na takie czynnik jak:

 • typ budynku i jego izolacja cieplna,
 • wielkość powierzchni ogrzewanej,
 • rekuperacja w budynku, rodzaj grzejników,
 • wykorzystanie pompy do ogrzania ciepłej wody,
 • liczba mieszkańców.

Zbyt mała pompa ciepła będzie generowała dużo większe zużycie prądu, ponieważ częściej będą załączać się grzałki. Zbyt duża pompa ciepła to zdecydowanie większy koszt inwestycji i szybsze zużywanie się sprężarki (naprzemienne włączanie i wyłączenie się urządzenia).

Podsumowanie

Jak każda nowa technologia wprowadzana na rynek tak również pompy ciepła powietrze woda budzą kontrowersje i nieścisłości. Jednak większość wynika z braku wiedzy na temat aktualnie stosowanych technologii. Obecnie stosowane pompy ciepła są bezpieczne, są najbardziej efektywnym źródłem ciepła. Podobnie jak Fotowoltaika są efektywne na Polskie warunki klimatyczne. Również podobnie jak z panelami słonecznymi znaczenie ma jakość montażu i właściwy dobór komponentów. Dzięki temu może się jej zakup zwrócić się nawet w ciągu 5 lat od daty zamontowania

Skontaktuj sie z nami i uzyskaj darmowy audyt!

Wejdź na stronę https://solenerga.pl/kontakt/ i zostaw nam kontakt do siebie.

Tylko w 2020 roku dołączyło do nas
15 partnerów franczyzowych

Centrala Solenerga

Solenerga Sp. z o.o., ul. Cybernetyki 10, 02-677 Warszawa
Solenerga Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 10
02-677 Warszawa

Infolinia
Tel.: +48 22 113 47 41
E-mail: kontakt@solenerga.pl